Steve Kyiv (stevekyiv) wrote,
Steve Kyiv
stevekyiv

Повстанець, який врятував ведмедя і загинув від кулі НКВДиста

Гарна і тепла історія - тому згадаймо:
https://galinfo.com.ua/news/povstanets_yakyy_vryatuvav_vedmedya_i_zagynuv_vid_kuli_nkvdysta_280652.html
Одного ранку літом 1945 року повстанці почули жалісливе скавуління біля боївки. Це було ведмежа, яке шукало їжу. Чоловіки вирішили, що ведмедицю найімовірніше вбили, бо вона б сама не залишила маля.
Тож один із повстанців Василь Білінчук на псевдо «Сибіряк» погодився виходити ведмежа, на яке в іншому випадку чекала б загибель. Харчові отримали суворе розпорядження — щоденно постачати боївку свіжим молоком.
Ведмедик прив’язався до партизанів. Ходив за ними, як песик, супроводжуючи боївку в переходах. Повстанський ведмідь їв те, що й партизани: хліб, кулешу, солодке і кисле молоко.
Збереглося декілька унікальних світлин, на яких серед бійців УПА позує вже доволі великий ведмідь.
Та через півроку прийшла зима. І ведмежа почало впадати у сплячку. Аби не залишати друга, Василь Білінчук ніс його на собі під час переходів. У «Сибіряка», вочевидь, було справді сибірське здоров’я, адже доводилось носити ще й 7-кілограмовий кулемет Дегтярьова.
Повстанці знайшли ведмедю барлогу, де і залишили тварину.
Василь Білінчук, який виходив ведмежа, загинув у 1952 році від кулі енкаведиста, прикриваючи відхід боївки. Йому було всьго 26.
Василь був одним із п’яти дітей. Двоє його братів теж відомі у повстанському русі – Дмитро Білінчук на псевдо «Хмара» (був розстріляний у «Лук’янівській тюрмі» у 53-ому) та Михайло Білінчук (відбув 6 років заслання, брав участь в Норильському повстанні, помер у 2003). Походили із села Ільці на Івано-Франківщині.
За два місяці до смерті у Василя Білінчука народився син – Василь Портяк-Білінчук, який згодом стане сценаристом фільмів про УПА «Залізна сотня» та «Нескорений».Tags: facebook, ukraine, Карпаты, ОУН, УПА, Україна, борьба, герой, життя, медведь, спротив, статья
Subscribe

Recent Posts from This Journal

 • Post a new comment

  Error

  default userpic

  Your reply will be screened

  Your IP address will be recorded 

  When you submit the form an invisible reCAPTCHA check will be performed.
  You must follow the Privacy Policy and Google Terms of use.
 • 0 comments